Bon ciepłowniczy to nowe wsparcie od rządu na rok 2026, którego celem jest zredukowanie skutków podwyżek cen energii cieplnej. Wsparcie przeznaczone jest dla gospodarstw domowych korzystających z ciepła systemowego.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
- Bon przysługuje, po spełnieniu podanych poniżej warunków, wyłącznie Mieszkańcom korzystającym z ciepła systemowego do ogrzewania – z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Kępicach.
- Pierwszą czynnością Mieszkańca powinno być wystąpienie o zaświadczenie do spółdzielni mieszkaniowej, właściciela lub zarządcy budynku (albo innego podmiotu zobowiązanego do dostarczania ciepła systemowego z systemu ciepłowniczego). Druk zaświadczenia będzie dołączony do wniosku.
- W ciągu 7 dni zaświadczenie to powinno być wydane Mieszkańcowi.
- Jeżeli cena ciepła wykazana w tym zaświadczeniu przekracza 170,00 zł netto za gigadżul, można ubiegać się o bon ciepłowniczy.
- W okresie od 1lipca do 31 sierpnia br. wniosek można pobrać i złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej w Kępicach pokój 1A,1 i 2 w godz. 7-15
- Bon przysługuje po spełnieniu kryterium dochodowego. Wynosi ono 3.272,69 zł przeciętnego dochodu uzyskanego w 2025 roku dla gospodarstw jednoosobowych albo 2.454,52 zł na osobę w gospodarstw wieloosobowych. Jeśli dochód jest wyższy, przyznana kwota bonu jest obniżana o kwotę przekroczenia dochodu ponad podane limity.
W bieżącym roku bon przyznaje się jednorazowo w wysokości:
- 1000 złw przypadku, gdy koszt ciepła wyniesie powyżej 170 zł/GJ i nie więcej niż 200 zł/GJ netto
- 2000 złw przypadku, gdy koszt ciepła wyniesie powyżej 200 zł/GJ i nie więcej niż 230 zł/GJ netto
- 3500 złw przypadku przekroczenia ceny 230 zł/GJ netto.
Bon będzie wypłacany po otrzymaniu dotacji celowej od Wojewody Pomorskiego.
Załaczniki:
Wniosek o wypłatę bonu
Zaświadczenie