Seniorzy pod opieką

W ramach projektu „Srebrna Sieć II” seniorzy z Gminy Kępice mają dostęp do wielu udogodnień.

Przypomnijmy, że projekt „Srebrna Sieć” realizowany jest w naszym powiecie już od kilku lat. W jego ramach utworzono m.in. wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, rozpowszechniono usługi sąsiedzkie, wprowadzono rehabilitację domową, czy zorganizowano wiele szkoleń dla opiekunów osób starszych i seniorów. W poprzedniej edycji projektu chętni seniorzy otrzymali także opaski życia wraz z telefonami komórkowymi. – To znakomite rozwiązanie, szczególnie dla osób samotnych. W chwili zagrożenia życia, czy złego samopoczucia osoba starsza przy pomocy tego urządzenia może szybko wezwać pomoc. Z tego rozwiązania w poprzednich latach korzystało aż 50 osób z Gminy Kępice. Od stycznia tego roku realizowany jest kolejny etap projektu pn. „Srebrna Sieć II”, w ramach którego powstały m.in. cztery kluby seniora na terenie naszej gminy. Już w pierwszych dniach kwietnia kolejne osoby będą mogły skorzystać z usługi teleopieki realizowanej przez Polskie Centrum Opieki. – W tej chwili szkolimy kolejnych seniorów z obsługi nowoczesnej opaski. Szkolenia realizowane są w urzędzie, świetlicach oraz w domach tych osób z zachowaniem reżimu sanitarnego. W ramach projektu seniorzy otrzymają opaskę monitorującą, wyposażoną m.in. w przycisk SOS, lokalizator GPS, czujnik upadku i tętna. – Dzięki zastosowanym rozwiązaniom senior będzie mógł szybko wezwać pomoc w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia z Polskiego Centrum Opieki, która prowadzi szkolenia. W Gminie Kępice projekt przyjął się bardzo dobrze, a seniorzy chętnie korzystają z oferowanych w nim usług. – Wszystkie osoby, które dotąd zgłosiły chęć skorzystania z teleopieki z naszej gminy, zostały nią objęte Osoby powyżej 60 roku życia, które chciałby dołączyć do projektu, powinny skontaktować się z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Kępicach.

Liderem projektu „Srebrna Sieć II” realizowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 jest Powiat Słupski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku.